5 trendów z Cannes Lions 2019 – Międzynarodowego Festiwalu Kreatywności

5 trendów Cannes Lions

W czerwcu 2019 odbyła się 66. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kreatywności Cannes Lions. Co roku przyznawane są specjalne nagrody dla marek z całego świata, za najbardziej kreatywne kampanie oraz projekty. W tym roku przyznano Lwy w 27 kategoriach, a zwycięzców wyłoniono spośród 30 953 zgłoszeń z 89 krajów. Cannes Lions to nie tylko wyróżnienia, to najnowsze trendy i wnioski, które można wysnuć na podstawie zwycięskich projektów. Co warto zapamiętać z tegorocznego wydarzenia? I jak przekuć to w sukces swojej firmy?

Najczęściej powtarzającymi się frazami w 2019 roku były: autentyczność oraz marki ukierunkowane na cel. Obserwując festiwal wręcz namacalna była normalność i bazowanie na empatii, otwartości, a także wspomnianej autentyczności. Pokazano, że wielki sukces można odnieść tylko wtedy, gdy wartości te wpisane będą w DNA marketingu marki.

Cannes Lions – doświadczenie największych

Nie zawsze najwięksi mają rację, ogromne marki też czasami zaliczają potknięcia. Ważne, by wyciągać prawidłowe wnioski z upadków, a potem podnosić się i działać dalej. Nie można jednak odmówić wiedzy i kompetencji wielkim znamienitościom świata marketingu. A w Cannes ich nie zabrakło! Uczestnicy wydarzenia nie tylko uczestniczyli w rozdaniu nagród, wzięli także udział w specjalnie przygotowanych panelach, które aż kipiały wiedzą. Wielkie nazwiska i wielkie marki mogą inspirować, a także zmienić sposób myślenia i wytłumaczyć procesy najnowszej komunikacji.

Każda duża firma zaczynała od czegoś niewielkiego, a jej twórcy czerpali wiedzę o biznesie, marketingu i procesach biznesowych od większych konkurentów. Rozwój i otwarty umysł, pozwalają lepiej zrozumieć rzeczywistość i realia rynkowe, pozwalają też robić rzeczy wielkie. Nie można więc zamykać się na doświadczenia i wiedzę płynącą ze świata, trzeba ją chłonąć i przekuwać w sukces. Jakie zatem wnioski płyną z Cannes i jakie trendy będą aktualne przez przynajmniej najbliższy rok?

Wchodzimy w złotą erę audio i multisensorycznych doświadczeń

Innowacja wpisana jest w DNA Cannes Lions. W tym roku szczególne miejsce w dyskusji zajęły multisensoryczne doświadczenia. Świat przepełniony jest urządzeniami, które towarzyszą nam na każdym kroku naszej codzienności, a konsumpcja mediów nie ogranicza się na jednym ekranie. Nie jest to nowe odkrycie, bo zjawisko to obecne jest od kilku lat, najwięksi marketerzy wskazują jednak, że tylko wykorzystanie mocy dotyku, smaku i dźwięku, pozwoli zyskać uwagę konsumenta i wyróżnić się na tle konkurencji.

Kreatywność + Dane = Wzrost

Przeróżne dane, które ludzie zostawiają w Internecie, zalewają marketerów. Każdy, nawet najmniejszy ślad użytkownika niesie wiele informacji, które marka może wykorzystać. Każde kliknięcie, włączenie telefonu, czy zalogowanie się do portalu społecznościowego, to kopalnia danych. Są one jednak bezużyteczne, jeśli firma nie będzie miała kreatywnego podejścia, które pozwoli je przetworzyć w odpowiedni sposób. Dane dostarczają kontekst i informacje, które pozwolą podjąć właściwe decyzje. Ważna jest jednak kreacja, czyli pierwiastek ludzki, podpowiadający, jak wykorzystać dane w realnym, prawdziwym życiu – to pozwoli stworzyć kampanię wyjątkową.

Prawdziwi ludzie, nie wymyślone postacie

Kreatywność odkrywana jest na nowo! Przez wiele lat panowało przekonanie, że najważniejsze są dane i postacie, które kreowane były na ich podstawie. Największe marki i sztab specjalistów, zdał sobie jednak sprawę, że nie komunikują się z bezpłciowymi konsumentami, a zwykłymi ludźmi. Owszem, aspirują oni do bycia kimś lepszym, innym, ale wciąż kochają autentyczność. Ludzie zaczęli identyfikować się z reklamami i chcą za nimi podążać, gdy przedstawiają prawdziwe historie.

Marki stają się aktywne społecznie

Trend ten ściśle wiąże się z tym, co zostało już napisane wyżej – autentycznością. Bardzo silne jest obecnie przeświadczenie o tym, że istotne są wartości, a także cel istnienia marki. Świadczą o tym badania, które przeprowadzają duże koncerny. Alan Jope, CEO Unilevera, przedstawił dane, z których wynika, że aż 91% millenialsów zmieniłoby markę, gdyby ta angażowała się w pełni w działania społeczne. Aż 64% globalnych konsumentów deklaruje, że są gotowi wybierać marki ze względu na ich podejście do problemów społecznych. Nie jest to jednak proste zadanie dla marek, starają się angażować społecznie, ale działania te odnoszą różny skutek. Wciąż szukają więc balansu w tej nowej rzeczywistości.

Porządki w branży marketingowej

Ostatnim trendem jest zwrócenie uwagi na transparentność i bezpieczeństwo marki. Firmy już nie tylko przysłuchują się rozmowom, one aktywnie uczestniczą w dyskusji, zmieniają swoje otoczenie i wskazują podmioty, które powinny przejść podobną transformację. Chcą przeciwdziałać oszustwom reklamowym, poddawać wielkie podmioty weryfikacji viewability i audience reach. Wszystkie trendy są ze sobą połączone autentycznością, o której tak dużo mówiono na festiwalu. marketerzy wskazywali na konieczność porządków w branży marketingowej i postawienia ponownie człowieka w centrum uwagi, nie tylko statystyk i suchych danych.